win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 20 από σύνολο 57

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #29
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.890
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.401
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    372
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Και ποιος είναι υπεύθυνος για την αναζήτηση, ο μηχανικός ή ο ιδιοκτήτης;
    Κατά τη γνώμη μου είναι ο ιδιοκτήτης, εφόσον ο μηχανικός δεν έχει αναλάβει μέσω του συμφωνητικού κι αυτή την εργασία.

    Επειδή όμως μπορεί να υπάρχει διχογνωμία στο εν λόγω θέμα και για κάθε ενδεχόμενο όπως έγραψα και στην προηγούμενη ανάρτησή μου, θα ζητούσα με δική μου πρωτοβουλία και έξοδα αεροφωτογραφία στην περίπτωση μόνο καθόλα αυθαίρετου κτηρίου.
    Σε κτήρια όπου οι αυθαιρεσίες είναι ξεμπαζώματα, αλλαγές χρήσης υπογείων, κλειστοί ημιυπαίθριοι, μικρές αλλαγές στις διαστάσεις του κτηρίου, κλειστοί εξώστες, άντε και μικρές επεκτάσεις (κιόσκια, BBQ, ξύλινα στέγαστρα κ.λπ.), δεν έχει αξία να προσφεύγουμε σε αεροφωτογραφίες που μάλιστα είναι πολύ πιθανόν αν όχι σίγουρο ότι δεν θα δείχνουν και τίποτα.
    Για τα λοιπά δημόσια έγγραφα και τιμολόγια που αναφέρονται στο νόμο, μόνο γέλια μου προκαλούν.

    Οπότε, σ' όλες τις περιπτώσεις, όπου υπάρχει άδεια και οι αυθαιρεσίες είναι της μορφής που ανέφερα, θεωρώ ότι η υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη είναι επαρκής.
    Άλλωστε αυτό προστάζει και ο Ν.1599/86, εμπιστοσύνη στον πολίτη που δηλώνει υπευθύνως ότι κάτι ισχύει. Αν δε, η υπεύθυνη δήλωση αποδειχθεί ψευδής, προβλέπονται πρόστιμα και ποινές... στον δηλών ιδιοκτήτη!

    Υ.Γ.: Ακόμα βίλες στη Μύκονο και στη Σαντορίνη, αυθαίρετες χωρίς οικοδομική άδεια και πολύ υψηλής εμπορικής αξίας, δεν είχα την χαρά να αναλάβω.

Παρόμοια θέματα

  1. N.4178/13: Βεβαίωση παλαιότητας για κτίσμα προ του 1955
    Από το μέλος eirinigial στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 72
    Τελευταία Ανάρτηση: 25.08.2019, 21:05
  2. N.4178/13: Απόδειξη παλαιότητας
    Από το μέλος sac στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταία Ανάρτηση: 15.09.2017, 16:45
  3. N.4178/13: Απόδειξη παλαιότητας
    Από το μέλος manman στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταία Ανάρτηση: 15.04.2016, 19:00
  4. N.4178/13: Απόδειξη παλαιότητας κτηρίου προ του 1955
    Από το μέλος TOLIS17 στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταία Ανάρτηση: 09.03.2016, 21:22
  5. N.4014/11: Προθεσμίες ανάρτησης σχεδίων και στατική επάρκεια - απόδειξη παλαιότητας
    Από το μέλος bauhaus στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταία Ανάρτηση: 10.07.2012, 02:03

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •